Scholarships

The Coast Recital Society Scholarships and the Allan Crane Award are available to students from the Sunshine Coast of British Columbia who wish to further their classical music education. These are funded from the sale of unused concert tickets returned for resale and commissions from the sale of CDs. CRS scholarships are open to intermediate/senior level Sunshine Coast classical music students - 25 and younger. Videotaped auditions will only be accepted under special circumstances. Please contact the CRS for approval.

Deadline: The application deadline for 2017 has passed. Please check back in January 2018.

Winners of the Allan Crane Award

* 2013 - Neal Andrews (Gibsons), trumpet
* 2011 - Erin Macdonald (Gibsons), viola
* 2007 - Neal Andrews (Gibsons), piano, violin & trumpet
* 2004 - Rose-Ellen Nichols (Pender Harbour), soprano
* 2003 - Danny Hart (Gibsons), violin
* 2001 - Mark Andrews (Gibsons), piano

Winners of the 2017 Scholarships
Hannah Crudele (Roberts Creek), violin – Ross Brougham Award
Emily Picard (Sechelt), flute
Simon Gidora (Halfmoon Bay), violin
Bela Ord (Gibsons), piano
Hannah Marincak (Roberts Creek), violin
Nadia Behji (Sechelt), piano
Heather Benko (Sechelt), guitar
Ariana Mason (Roberts Creek), violin

Winners of the 2016 Scholarships
Louis Dillon (Halfmoon Bay), voice – Ross Brougham Award
Breanna Picard (Sechelt), bassoon
Simon Gidora (Halfmoon Bay), violin
Cam Peters (Sechelt), guitar
Emily Picard (Sechelt), flute
Cassidy Wieler (Gibsons), violin
Nadia Behji (Sechelt), piano
Tahlia Read (Sechelt), piano
Hanna Lerson (Roberts Creek), violin

Winners of the 2015 Scholarships
Holly Beckmyer (Roberts Creek), voice – Ross Brougham Award
Hannah Crudele (Roberts Creek), violin – Ross Brougham Award
Breanna Picard (Sechelt), bassoon
Simon Gidora (Halfmoon Bay), violin
Cam Peters (Sechelt), guitar
Brison Geue, (Halfmoon Bay), piano
Callula Voogd (Gibsons), viola
Emily Picard (Sechelt), flute
Hanna Matsumoto (Sechelt), piano
Anneka Bonser (Roberts Creek), piano
Bela Ord (Gibsons), piano
Genevieve Ward, (Sechelt), violin
Amelia Melis (Sechelt), piano
Arianna Mason (Roberst Creek), violin

Winners of the 2014 Scholarships
Louis Dillon (Sechelt), voice – Ross Brougham Award
Breanna Picard (Sechelt) bassoon – Ross Brougham Award
Simon Gidora – (Halfmoon Bay), piano
Delia Anderson (Sechelt), piano
Nadia Behji (Sechelt), piano
Nima Behji (Sechelt), piano
Emily Butler, (Sechelt), flute
Gabriel Crudele (Sechelt), cello
Hanna Crudele (Sechelt), violin
James Douglas (Sechelt), piano
Matthew Douglas (Sechelt), piano
Kiri Dwyer (Sechelt), voice
Clara Dyson (Sechelt), piano
Brison Geue (Halfmoon Bay), piano
Caleb Geue (Halfmoon Bay), piano
Ethan Geue (Halfmoon Bay), piano
Taylor LaVale (Sechelt), flute
Arianna Mason (Roberts Creek), violin
Hanna Matsumoto, (Sechelt), piano
Isabella Paolozza (Sechelt), piano
Cam Peters (Sechelt), guitar
Emily Picard (Sechelt), flute
Angelo Pinsonnault (Halfmoon Bay), piano
Ruby Riesco (Gibsons), piano
Julie Shibasaka (Langdale), piano
Mina Shibasaka (Langdale), violin

Winners of the 2013 Scholarships

Stephanie Schweighardt (Halfmoon Bay), voice - Ross Brougham Scholarship winner
Simon Gidora – violin - Scholarship given in memory of Betty Van Uffel
Delia Anderson (Sechelt), piano
Nadia Behji (Sechelt), piano
Nima Behji (Sechelt), piano
Anneka Bonser (Roberts Creek), piano
Maya Broeke (Gibsons), violin
Emily Butler, (Sechelt), flute
Gabriel Crudele (Sechelt), cello
Hanna Crudele (Sechelt), violin
James Flemming (Sechelt), piano
Brison Geue (Sechelt), piano
Ethan Geue (Sechelt), piano
Arianna Mason (Roberts Creek), violin
Rowan McEwen (Gibsons), flute
Esmé McLaughlin Brooks (Gibsons), violin
Bela Ord (Gibsons), piano
Breanna Picard (Sechelt), flute
Emily Picard (Sechelt), flute
Angelo Pinsonnault (Halfmoon Bay), piano
Ruby Riesco (Gibsons), piano
Julie Shibasaka (Langdale), piano
Mina Shibasaka (Langdale), violin

Winners of the 2012 Scholarships

Karl Petersohn (Sechelt) Ross Brougham Scholarship winner
Stephanie Schweighardt (Halfmoon Bay), voice – Scholarship given in memory of Marlene Paggio
Esme McLaughlin-Brooks (Gibsons), violin
Maya Broeke (Gibsons), violin
Hanna Crudele (Sechelt), violin
James Flemming (Sechelt), violin
Simon Gidora (Halfmoon Bay), piano
Julie Shibasaka (Langdale), piano
Emily Stoddart (Halfmoon Bay), violin
Oliver Gidora (Halfmoon Bay), piano
Talia Strang (Roberts Creek), piano
Breanna Picard (Sechelt), flute
Rowan McEwen (Gibsons) flute
Brison Geue (Sechelt), piano
Ruby Riesco (Gibsons), piano
Arianna Mason (Roberts Creek), violin
Gabriel Crudele (Sechelt) – cello
Emily Picard (Sechelt) – piano

Winners of the 2011 Scholarships

Maya Broeke (Gibsons), violin - Ross Brougham Scholarship winner
Olivia Kingsbury (Roberts Creek), piano
Anthony Wilmer (Gibsons), guitar
James Flemming (Sechelt), violin
Breanna Picard (Sechelt), flute
Jessica Schweighardt (Halfmoon Bay), piano
Axel Loitz (Gibsons), guitar
Esme McLaughlin-Brooks (Gibsons), violin
Julie Shibasaka (Langdale), piano
Brison Geue (Sechelt), piano
Simon Gidora (Halfmoon Bay), voice
Nahdia Behji (Sechelt), piano

Winners of the 2010 Scholarships

* Erin Macdonald (Gibsons), viola - Ross Brougham Scholarship winner
* Holly Beckmyer (Roberts Creek), piano, violin & voice
* Anneka Bonser (Roberts Creek), bagpipes & piano
* Liam Bonser (Roberts Creek), flute & piano
* Maya Broeke (Gibsons), violin & flute
* Kiel Strang (Roberts Creek), piano, violin & clarinet
* Talia Strang (Roberts Creek), piano & violin
* Julie Shibasaka (Langdale), piano & violin
* Emily Wood (Roberts Creek), piano & violin
* Henry Wood (Roberts Creek), piano & violin
* Ruby Riesco (Gibson), piano & violin

Winners of the 2009 Scholarships

* Kiel Strang (Roberts Creek), piano, violin & clarinet - Ross Brougham Scholarship winner
* Liam Bonser (Roberts Creek), flute & piano - Ross Brougham Scholarship winner
* Erin Macdonald (Gibsons), viola
* Talia Strang (Roberts Creek), piano & violin
* Anneka Bonser (Roberts Creek), bagpipes & piano
* Holly Beckmyer (Roberts Creek), piano, violin & voice
* Maya Broeke (Gibsons), violin
* Esme Mclaughlin Brooks (Roberts Creek), violin & piano
* Julie Shibasaka (Langdale), piano

Winners of the 2008 Scholarships

* Nathan Bossé (Sechelt), - guitar & piano
* Keil Strang (Roberts Creek), piano, violin & clarinet
* Holly Beckmyer (Roberts Creek), piano & violin
* Liam Bonser (Roberts Creek), flute & piano
* Oliver Gidora (Halfmoon Bay), piano, viola & voice
* Maya Broeke (Gibsons), violin
* Julie Shibasaka (Langdale), piano
* Talia Strang (Roberts Creek), piano & violin

Winners of the 2007 Scholarships

* Erin MacDonald (Gibsons), viola
* Matthew Joubert (Sechelt), piano & guitar
* James Law (Roberts Creek), violin, guitar, piano & percussion
* Keil Strang (Roberts Creek), piano & violin
* Kyle Meyerink (Halfmoon Bay), piano & voice
* Julie Shibasaka (Langdale), piano
* Talia Strang (Roberts Creek), piano & violin

Winners of the 2006 Scholarships

* Erin MacDonald (Gibsons), viola
* Kyle Meyerink (Halfmoon Bay), piano & voice
* Gena Ellet (Halfmoon Bay), piano
* Sterling Vanderzee (Sechelt), piano
* Esme McLaughlin-Brooks (Roberts Creek), violin
* Liam Bonser (Roberts Creek), flute & piano
* Stephen Beckmyer (Roberts Creek), piano & violin
* Blair Lawson (Sechelt), piano

Winners of the 2005 Scholarships

* Daniel Kingsbury (Roberts Creek), guitar, voice & musical composition
* Kyle Meyerink (Halfmoon Bay), piano
* Virginia Hay-Roe (Sechelt), flute
* Neal Andrews (Gibsons), piano
* Gena Ellett (Halfmoon Bay), piano
* Kiel Strang (Roberts Creek), violin & piano

Winners of the 2004 Scholarships

* Neal Andrews (Gibsons), piano
* Mark Andrews (Gibsons), piano
* Peter Jones (Sechelt), piano
* Erin MacDonald (Gibsons), violin
* Esme McLaughlin Brooks (Grantham's Landing), violin
* Amy Avdeef (Sechelt), recorder